Choď na obsah Choď na menu
 


JÚN - Deň matiek 2010

17. 8. 2010

MAMA - to sladké a prosté slovíčko znie tak dôverne a blízko. Zaznie z ústočiek malého dieťatka ako prvé alebo jedno z prvých slovíčok. Jeho zmysel je mu úplne jasný aj vtedy, ak význam iných slov ešte nepozná. Veď jeho mama je prvá veľká istota, ktorú v živote má. Žilo s ňou v nežnom súzvuku ešte skôr, ako ju po prvý raz zazrelo.

Nie je nič hrejivejšie ako "slnko" vychádzajúce z milujúceho materinského srdca. Srdcia našich mám sú pre nás záhadou. Kde sa v nich berie toľko citu, lásky, porozumenia, oddanosti, trpezlivosti, sily, obetavosti, starostlivosti a vznešenosti. Materinskú lásku snáď ani opísať nemožno. Je dobrotivá, je trpezlivá, nemyslí na zlé, trpí pre neprávosti, všetko znáša, vo všetko dúfa a všetko vydrží. Nikdy nezahynie a nedá sa ničím nahradiť.

A aby sa dokázalo, že na naše milované mamičky sú najdrahšími bytosťami na svete, pripravil pre nich druhú majovú sobotu pútavý program plný básničiek, pesničiek, tancov a blahoželaní. Hneď pri vchode dostala každá matka kytičku a úsmev od našich junákov zo Stardance.

A keď sa kultúrny dom zaplnil do posledného miestečka, zaviali v sále rytmy brazílskej samby. Ale ak si myslíte, že ju predviedli naše dievčatá, opak je pravdou. La Copa de la Vida si požičali naši najmenší tanečníci a ukázalo sa, že babám môžu konkurovať. Potom sa slova ujal, prvý muž našej obce, pán starosta a vľúdnymi slovami sa prihovoril mamičkám.

Detičky z materskej školy sa tiež chceli ukázať a vystriedali pána starostu svojimi, niekedy aj vtipnými, básničkami a pesničkami. Predstavili sa najmenší, ktorí mali určite veľkú trému a niekedy to slovíčko vypadlo, ale i tak boli milí, no aj predškoláci, ktorí sa pomaličky lúčili so sladkým ničnerobením a začali si uvedomovať, že ich čakajú povinnosti.

Asi všetci poznáte najväčšiu filmovú lovestory, v ktorej zahviezdil herec a tanečník Patrick Swayze, Hriešny Tanec. A na pesničku z voľného pokračovania tohto filmu, Guajira, si zatancovali tri tanečné páry a všetci prítomní zostali ako v tranze, keď vystúpil do stredu Mirko Kopča a predviedol svoje hip-hopové číslo. Ukázal tak, že okrem latiny mu ide aj iný štýl, v ktorom je určite doma. Musím povedať, že pre mňa to bol tiež zážitok, lebo asi po prvýkrát som bol na Dni matiek nie ako účinkujúci, ale ako divák, a mohol som si to z chuti vychutnať. No počas Mirkovho vystúpenia mi stáli všetky chlpy na tele a krvi by ste sa mi nedorezali. "Širák dole!"

Po tomto strhujúcom zážitku prišli na rad školáci so svojím defilé básničiek a pesničiek. Medzi týmito vystúpeniami mi sánka spadla ešte raz, keď som videl mladých chalanov - Lukáša Szalaya a Tibora Danihela a ich parádny spevácky výstup, ale aj hru na hudobné nástroje. Priznám sa, že ja neovládam žiadny hudobný nástroj a obdivujem všetkých, ktorí to dokážu.

A na záver do tretice Stardance a ohnivé paso doble, v ktorom sa predviedli malí i veľkí tanečníci a ukončili krásne popoludnie, ktoré bolo snáď pekným vyjadrením lásky detí k ich mamám.

 

Náhľad fotografií zo zložky Deň matiek 2010

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.