Choď na obsah Choď na menu
 


Latinsko-americké tance

21. 4. 2008

CHA-CHA

Cha-cha je najmladší latinsko-americký tanec.Vznikol krátko po 2.svetovej vojne na Kube.Vďačíme za ňu tanečníkom MAMBY.Za zakladateľa cha-chy je považovaný Enrique Jorrin{1953}.Spája elementy jazzu,beatu a diskotékových tancov.

Tancuje sa v štvordobovom takte,pričom štvrtá doba je zvýraznená tzv.premenou cha-cha-cha.Je živá,jemná a energická. Tancuje sa v páre a pohodové tempo hudby dokáže zvýrazniť dialóg medzi oboma partnermi.

 

MERENQUE

Merenque pochádza z Dominikánskej republiky.Vzniklo z pôvodných domorodých tanečných prvkov zmiešaných s otrokmi z Afriky.Tí si ťažké chvíle namáhavej práce krátili práve podobným druhom tanca.

Pre Merenque sú typické kolísavé pohyby panvy a šľapanie v jednoduchom rytme veselého energického Merenque.

 

SALSA

Salsa v sebe obsahuje motívy francúzskych,španielskych,portorických,afrických,arabských a kubánskych tancov.Tanečné figúry pochádzajú z kubánskeho tanca SON,ale vmiešali sa do nej i prvky iných tancov ako napríklad:Mamba,Lukumi,Palo monte...Salsa je teda zmesou mnohých tancov a možno práve preto si našla obľubu u veľkej časti obyvateľov Zeme.Na celom svete sa dnes usporiadavajú festivaly,ktoré sú venované práve tomuto tancu.

Salsa si vyžaduje vzpriamené držanie tela.Tancuje sa od panvy dole a vrchná časť tela len jemne dokresľuje pohyby tanečníkov.Robí sa pravidelne šesť krokov v ôsmich dobách dvoch taktov.Nemusí sa tancovať vždy v páre,ale populárny je aj v skupine.Salsa je energická,svižná a zábavná.Každý si v nej nájde to,čo pre svoje duchovné uspokojenie z tanca potrebuje.

 

RUMBA

Počiatky Rumby siahajú až do 16.storočia do Afriky.Černosi,ktorí sa neskôr dostali ako otroci na Karibik,priviezli si so sebou i kultúru a s ňou i tanec.Zmiešaním vplyvov domorodého a prisťahovaného obyvateľstva vznikla na Kube dnes už známe Rumba.Tancovala ju kreolská aristokracia na Kube.Okolo roku 1980 sa cez cez New York dostáva do Európy.

Podmanivá hudba,túžobné pohľady a atmosféra kubánskych barov dotvárajú neopakovateľný zážitok z tancovania Rumby.Pohyby tanečníkov sú jemné a zvodné.Rumba rozpráva svoj príbeh:Žena spočiatku zvádza muža,on podľahne a ona stratí oňho záujem.

 

 

SAMBA

Pochádza z Brazílie.V Európe sa objavila v rokoch 1923-25.Získala si popularitu práve pre svoju energickosť,rýchlosť a zvodné pohupy tela.V Rio de Janeiro sa pravidelne,každý rok,vo februári poriada slávny karneval,ktorý trvá päť dní.Tanečníci na krásne vyzdobených alegorických vozoch predvádzajú svoje umenie a ulice sú plná hudby,tanca a neviazanej zábavy.

JIVE

Tento latinsko-americký tanec pochádza zo Severnej Ameriky.Je to rytmický swingový tanec,ktorý vychádza z JITTERURGU a je ovplyvnený tiež rockenrolom,boogie-wogie a černošskými tancami.V roku 1944 vydal Viktor Silvester prvý opis jivu.Tancuje sa v 4/4 takte a tempo je 40-46 taktov za minútu.Je rýchly,energický a veľmi zábavný.