Choď na obsah Choď na menu
 


Štandardné tance

21. 4. 2008

ARGENTÍNSKE TANGO

Argentínske tango je spojením španielskych,marockých,kreolských a argentínskych tancov.Vzniklo v ponurej atmosfére prístavov Rio de la Plata,kde v chudobných štvrtiach miest ako Rosario,Montevideo,Buenos Aires sa miešali prisťahovalci z Talianska,Nemecka,Francúzska a iných európskych krajín.Do Európy sa dostalo krátko pre 1.svetovou vojnou.Populárne bolo najmä v Londýne a v Paríži,no postupne sa rozšírilo i do ostatných miest Starého kontinentu.Získalo si odporcov i obdivovateľov. V roku 1914 ho pápež Bonifác XV. označil za odporné a rozbíjajúce rodinu.Možno aj toto prispelo k jeho rýchlemu šíreniu.K jeho obdivovateľom patril napríklad G.B.Shaw,ktorý povedal: ,,Tango je jediný spoločenský tanec,ktorý si zaslúžil toto pomenovanie."

Tango je tanec temperamentný,vášnivý,skrýva v sebe moment tajomna tak ako prostredie,v ktorom sa zrodilo.Partneri si tvoria svoj vlastný intímny svet a v ňom tancujú svoje tango.

 

VIEDENSKÝ VALČÍK

Predchodcom valčíku je hornorakúsky dedinský tanec länder.Na prelome 18. a 19.storočia ho potulný muzikanti priniesli do Viedne.Pre vtedajšiu spoločnosť bol valčík poburujúci,pretože partneri tancujú v tesnom objatí.Naproti menuetu,ktorý sa pestoval na kráľovských dvoroch bol nie len intímnejší,ale i jednoduchších,preto si skoro získal obľubu u po zábave dychtiaceho viedenského obyvateľstva.Ani Habsburgovci neostali voči valčíku chladní a tak sa vraj tancoval už na Viedenskom kongrese roku 1814.K sláve valčíka prispeli tiež hudobní skladatelia.Valčíky komponovali i Ludvig van Beethoven,Frederick Chopin,Franz Schubert,...Do vrcholnej podoby ho dostal Johann Strauss mladší.

Viedenský valčík sa tancuje v trojdobom alebo šesť osminovom takte,pričom dôraz sa kladie na prvú dobu.Bol prvým tancom,ktorý sa tancoval v tesnom partnerskom štandardnom držaní.Je jemný,svieži a vytvára ľahkú atmosféru s jemným podtónom patetickosti.

 

ANGLICKÝ VALČÍK - WALTZ

Vznikol z pôvodného ľudového rakúskeho a juhonemeckého tanca.Počas svojho vývinu sa veľakrát menil.Známym tancom sa stal už v 20-tych rokoch 20.storočia.Nie je obtiažny,zato však veľmi melodický.Tanečníci na parkete vyzerajú akoby sa vznášali v priestore.Je elegantným,jemným vyjadrením harmónie partnerov.

 

QUICKSTEP

Qick step znamená v preklade rýchly krok a to aj vystihuje charakter tanca.Vznikol z tanca zvaného Boston a onestep v 20-tych rokoch 20.storočia.Vyvinul sa do podoby schopnej vyjadriť elegantnejšiu hudbu v rýchlom tempe.

Je založený na postupnej chôdzi a premene{chasse}.Quickstep charakterizuje svieža hudba,príjemná nálada a bezstarostná hravosť.Jediné o čo by si mali tanečníci robiť starosť je,aby neskončili na podlahe tanečného parketu.